Rodzicu!

Napoje energetyzujące i ich szkodliwy wpływ na organizm.

Napoje energetyczne to zazwyczaj gazowane napoje bezalkoholowe, które mają działanie pobudzające. Napoje te, wzbogacane są o substancje, które mają za zadanie poprawiać koncentrację, zwiększyć szybkość reakcji oraz wydolność organizmu, a także mają przyśpieszać metabolizm i przeciwdziałać zmęczeniu.

Spożywanie napojów energetyzujących odradza się: dzieciom i młodzieży, kobietom w ciąży i karmiącym, ciśnieniowcom, cukrzykom, osobom z arytmią serca oraz osobom wrażliwym na któryś ze składników. Napoje energetyzujące mogą pić tylko osoby dorosłe.

Skład napojów energetyzujących:

Kofeina- w dużych dawkach prowadzi do uzależnienia, które może się objawiać niepokojem, lękiem, pobudzeniem, bezsennością, zaburzeniami pracy układu sercowego.

Guarana- działa pobudzająco i psychostymulująco, ma również dobre działanie przy spadku wagi jeżeli jest stosowana jako osobny składnik.

Tauryna- jest używana wśród sportowców do regeneracji mięśni, substancja stymuluję trzustkę do wytwarzania insuliny. Wyrzut tego hormonu przenosi nadmiar glukozy z krwi do tkanek.

Napoje energetyzujące odznaczają się wysokim poziomem cukru, z którego też wynika ich kaloryczność na poziomie 40-50kcal/100ml. Dodatkowo skład ich uzupełniany jest przez wodę, dwutlenek węgla oraz regulatory kwasowości.

Składniki napojów energetyzujących po rozdzieleniu na poszczególne składniki mają dobre zastosowanie, jednak gdy się je wszystkie połączy w małej puszcze wówczas są bardzo szkodliwe.

Spożycie 5 puszek napoju energetyzującego, czyli w przeliczeniu przyjęcie 500mg kofeiny może wiązać się z zatruciem kofeiną. 

Negatywne skutki spożycia napojów energetyzujących:

  • NE w swoim składzie zawierają  bardzo dużą ilość węglowodanów, co przekłada się na negatywny ich wpływ na szkliwo nazębne. Wszystkie przebadane napoje energetyzujące charakteryzują się wysokim stopniem kwasowości, co w połączeniu z wysoką zawartością węglowodanów nieredukujących prowadzi do erozji szkliwa nazębnego.
  • Przyjmowanie dużej dawki kalorii w postaci węglowodanów prostych może być czynnikiem rozwoju insulinooporności, która z kolei może doprowadzić do otyłości i cukrzycy.
  • Napoje energetyzujące poprzez dużą zawartość kofeiny i możliwość jej przedawkowania, mogą powodować: pobudliwość, bezsenność, zawroty głowy, bóle głowy, problemy żołądkowe. 
  • Poprzez spożywanie napojów energetyzujących skraca się czas snu i pogorsza jego jakoś, co prowadzi do przemęczenia i osłabiania organizmu. Dotyczy to głównie dzieci w wieku szkolnym.
  • Napoje energetyzujące to „bogactwo” wszelkich sztucznych dodatków, począwszy od błękitu brylanowego, a skończywszy na benzoesanie sodu. Sztuczne dodatki nie są korzystne dla człowieka, mogę powodować mdłości, wymioty, bóle brzucha, a częste ich spożycie może przyczynić się do rozwoju wielu chorób przewodu pokarmowego, np. wrzodów żołądka.
  • Napoje te NIE nawadniają organizmu i nie powinno się ich spożywać.

Anna Suchańska- psycholog